Asset Publisher Asset Publisher

Inauguracja akcji „Wolność jest w Naturze” w Nadleśnictwie Kielce

Lasy Państwowe zapraszają 20 września na inaugurację drugiej edycji akcji „Wolność jest w Naturze", która odbędzie się na terenie Nadleśnictwa Kielce na Stadionie Leśnym (boisko obok parku linowego). Podczas wydarzenia zostanie otwarty szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście" oraz będzie miał miejsce piknik edukacyjny, przygotowany przez leśników.

 

„Wolność jest w Naturze" to wspólna akcja sportowo-rekreacyjna Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska polegająca na udostępnieniu 17 szlaków rowerowych na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Ma na celu popularyzację turystyki rowerowej poprzez wykorzystanie sieci leśnych dojazdów pożarowych. Punktem kulminacyjnym akcji są pikniki edukacyjne połączone z wycieczkami rowerowymi.

Szlaki wyznaczone w ramach akcji „Wolność jest w Naturze" rozpoczynają się i kończą przy parkingach leśnych oraz miejscach postoju pojazdów. Trasy zostały częściowo poprowadzone przez istniejące w lasach dojazdy pożarowe oraz obszary bogate w atrakcje przyrodniczo-historyczne. To pokazuje, jak rozsądnie można łączyć działanie na rzecz lasów i na rzecz ludzi – filozofię prowadzonej przez Lasy Państwowe zrównoważonej gospodarki leśnej.

Wytyczone szlaki doskonale nadają się zarówno dla entuzjastów sportów w plenerze, jak i rodzin z dziećmi.

Tegoroczna edycja to kontynuacja projektu zrealizowanego w 2014 r. – otwarcia 25 ścieżek biegowych.

Na terenie RDLP w Radomiu w ramach akcji „Wolność jest w Naturze" wyznaczony został szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście" w Nadleśnictwie Kielce.

 

Ramowy program obchodów:

8:30: Rejestracja uczestników rajdu (pierwsze 300 osób dostaje pakiet startowy gratis: koszulka, bon na poczęstunek)

9:30    Uroczyste otwarcie szlaku rowerowego „Leśna trasa w mieście" – inauguracja drugiej edycji akcji „Wolność jest w Naturze"

9:40    Start rajdu

11:00 Zakończenie rajdu – dekoracja uczestników okolicznościowymi medalami

11.00 Piknik edukacyjny z udziałem leśników oraz służb mundurowych

13.30 Zakończenie

Szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście"

Szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście" znajduje się w leśnictwie Dyminy. Trasa przebiega przez kompleksy leśne w Paśmie Dymińskim. Zaczyna się nieopodal leśniczówki w Dyminach, a kończy na ul. Kusocińskiego (w pobliżu grobu W. Szczepaniaka). Długość szlaku to 14 km. Na szlaku znajdują się tablice informacyjne z przebiegiem trasy i edukacyjne o tytułach: hodowla lasu, ochrona lasu, ochrona przeciwpożarowa, las i jego mieszkańcy, martwe drewno, leśne siedliska, drzewa naszych lasów. Wyposażony jest także w stojaki na rowery.

Budowa szlaku została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 

Leśny piknik edukacyjny

Atrakcją obchodów będzie leśny piknik edukacyjny przygotowany przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska", nadleśnictwa Chmielnik, Jędrzejów i Ruda Maleniecka, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka" oraz zaprzyjaźnione z leśnikami służby mundurowe. W programie wystawy przyrodnicze, strefa dla dzieci, gry i zabawy oraz inne leśne atrakcje. Będzie można uzyskać informacje o ciekawostkach przyrodniczych w lasach, pracy leśnika, możliwościach uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Nie zabraknie akcentów związanych z jubileuszem 135-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Uczestnikom uroczystości i pikniku będzie towarzyszył Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Po uroczystości zapraszamy na III edycję wydarzenia „Dary Świętokrzyskich Lasów". Od godziny 14 w Kielcach na ul. Sienkiewicza oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Grzegorzem Russakiem, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!!

 

Wstęp wolny – zapraszamy!!

 

Miejsce:

Nadleśnictwo Kielce, Stadion Leśny (boisko obok parku linowego).

Stadion Leśny znajduje się obok Hotelu Binkowski przy ul. Szczepaniaka 42, 25-043 Kielce

 

Termin:

20 września, godz. 7.30-13.30

 

Osoby do kontaktu:

Monika Juda – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: monika.juda@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 68, tel. kom. 661 991 986

 

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388