Lista aktualności Lista aktualności

Dąb Bartek online

Dąb Bartek można już oglądać online. Monitoring znacząco zwiększa bezpieczeństwo drzewa. Jest też dodatkową atrakcją dla turystów i licznych entuzjastów tego legendarnego pomnika przyrody.

W pobliżu Bartka zostały zamontowane dwie kamery, a w pobliskiej leśniczówce sprzęt informatyczny, który umożliwia przesyłanie strumienia danych. Każdy przez 24 godziny może zobaczyć jak wygląda dąb Bartek, jakie działania prowadzone są w związku z jego ochroną, a także kto go odwiedza.

Zobacz co u Bartka: http://www.dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl/multimedia/kamera-online

Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak Bartek wygląda w innych niż obecna porach roku leśnicy przygotowali film o Bartku oraz wirtualny spacer wokół drzewa. Film powstał w technologii video 360 stopni, można w nim zobaczyć naziemne ujęcia drzewa, a także widok na Bartka i okolicę z lotu ptaka. Nowoczesny sposób przekazu pozwala na to, by sam oglądający był bezpośrednim uczestnikiem interakcji z obrazem poprzez ekran dotykowy urządzenia odtwarzającego lub za pomocą kursora myszki. Film można oglądać w googlach VR (rzeczywistość wirtualna). Podczas wirtualnego spaceru można poznać roczny cykl rozwoju drzewa – zobaczymy naziemne panoramy wiosną, latem i jesienią, a wkrótce także dąb Bartek w zimowej scenerii.

Działania leśników związane z dębem Bartkiem to część realizowanego przez Lasy Państwowe projektu dotyczącego kompleksowej ochrony, promocji i zachowania tego legendarnego drzewa. Pieniądze na program pochodzą z funduszu leśnego LP.

Jeśli chcesz zobaczyć bliską Ci osobę przebywającą przy dębie Bartku na ekranie swojego komputera lub telefonu przekaż jej informację by stanęła przy drzewie przy tablicy informacyjnej, poproś by spojrzała w stronę kamery zainstalowanej na słupie, zadzwoń do niej lub odbierz od niej telefon i gotowe! Życzymy miłych wrażeń!

Efektem projektu będzie wypracowanie przez leśników sposobu postępowania z wiekowymi drzewami, przydatnego dla ratowania innych pomników przyrody. Dzięki monitoringowi z funkcją online będziemy mogli na bieżąco śledzić działania leśników związane z ochroną i zachowaniem tego wyjątkowego drzewa. Już wiosną będzie można obserwować działania naukowców z Instytutu Badawczego Leśnictwa, którzy na zlecenie Lasów Państwowych będą kontynuowali rozpoczęte w tym roku badania dotyczące fitopatologii, entomologii, hydrologii, fizjologii roślin, rozmnażania, statyki, a także różnorodności biologicznej związanej z Bartkiem. Obecnie obserwując obraz online możemy zobaczyć prace nad nowym ogrodzeniem wokół Bartka, a także turystów, dla których odwiedziny u Bartka to obowiązkowy punkt wyjazdów w świętokrzyskie.